Take a fresh look at your lifestyle.

ویژگی‌های یک لباس اسکی مناسب چیست؟ | بررسی تمام لوازم مورد نیاز ورزش اسکی

بررسی لوازم مورد نیاز ورزش اسکی و ویژگی آنها

1,359

 

اگر در شهری که زندگی می‌کنید، فروشگاه لباس اسکی می‌بینید حتما در اطراف شما یک یا چند پیست اسکی هم وجود دارد و شاید شما جزو طرفداران بی‌شمار این ورزش جذاب و هیجان انگیز باشید که به‌صورت حرفه ای یا برای سرگرمی، هرچند وقت یکبار اصطلاحا شال و کلاه می‌کنید و به همراه خانواده یا با گروه دوستان در یک پیست اسکی وقت می‌گذرانید.

 اگر در همین فصل زمستان سری به پیست های اسکی توچال، شمشک یا دیزین بزنید افراد زیادی را می‌بینید هم از هموطنان شهرهای مختلف و هم توریست های خارجی که  لباس اسکی پوشیده اند و با تجهیزات  کامل اسکی، به مصاف کوه و برف‌های پیست می‌روند.  البته به غیر از تهران چندین پیست اسکی در دیگر استان‌ها هم وجود دارند که دست کمی از پیست های پایتخت ندارند مثلا پیست پاپایی زنجان، سیرچ کرمان، پیام آذربایجان شرقی و خوشاکوی ارومیه و چندین پیست زیبای دیگر که از ذکر نام آنها می‌گذریم.

سیر تحول ورزش اسکی از گذشته تا امروز

اگر می‌بینید که ورزش اسکی امروزه تا به این حد پر طرفدار است باید این را هم بدانید که در گذشته نیز همین طور بوده و این ورزش  سابقه باستانی دارد و از گذشته های دور طرفداران زیادی داشته است. سابقه تاریخی اسکی  به حدود ۶۰۰۰ سال قبل در روسیه باز می‌گردد که در اسناد تاریخی به این ورزش اشاره شده است .

ورزش اسکی مخصوصا از سده گذشته، مانند اکثر ورزش‌های دیگر به شدت رشد و شکوفایی به خود دید و

اسکی در باستان
ورزش اسکی دارای سابقه باستانی و تاریخی است

تبدیل به یک ورزش حرفه ای و جهانی شد که به‌صورت دوره ای چندین مسابقه جهانی در کشورهای مختلف برای ورزشکاران اسکی، برگزار می‌شود. امروزه این ورزش به حدی رونق گرفته است که حتی در بعضی کشور‌ها، آکادمی و آموزشگاه مخصوص به خود را دارد و چندین رشته از اسکی در این آکادمی‌ها آموزش داده می‌شود و تدریس می‌شود. این رشته‌های اسکی، یکی از دیگری پر طرفدار تر هستند به علاوه در بسیاری از کشور‌ها این ورزش تبدیل به یک جاذبه گردشگری مهم برای جذب توریست شده است و سرمایه گذاری‌های کلان اقتصادی برای ساخت زیرساخت های مربوط به این ورزش صورت گرفته است حتی چندین کانال تلویزیونی ماهواره ای با پخش جهانی به صورت اختصاصی به بررسی اخبار و حواشی مربوط به ورزش اسکی و مسابقات مختلف آن  می‌پردازند.

 اهمیت تجهیزات و لباس اسکی مناسب و بحث هزینه های خرید

اسکی از جمله ورزش‌هایی است که به تجهیزات و وسایل کامل نیاز دارد. چه ورزشکار حرفه ای باشید و یا به‌صورت مبتدی اسکی کنید، نمی‌توانید با تجهیزات نامناسب و ناقص از این ورزش لذت ببرید و حتی ممکن است سلامتی خود را به خطر بیندازید.

در مورد قیمت وسایل مورد نیاز اسکی به غیر از  افرادی که پای ثابت رفتن به پیست‌های اسکی هستند شاید برای بعضی دیگر از افراد،  این ورزش یک ورزش لاکچری محسوب شود  و از پس هزینه خرید لباس اسکی و تجهیزات مختلف مورد نیاز این ورزش برنیایند ولی شاید اینطور هم نباشد چون مثلا با یک بار خرید یک دست لباس اسکی مناسب، تا مدت‌ها و برای دفعات متعدد می‌توانید از آن استفاده کرد و از این ورزش زیبا و مهیج لذت برد.

لوازم مورد نیاز اسکی
در ورزش اسکی، کامل بودن تجهیزات و لباس اسکی ضرورت دارد

معرفی پکیج کامل لوازم مورد نیاز اسکی

۱ ) لوازم جانبی اسکی (ست اسکی)

 . چوب اسکی

امروزه دیگر چوب‌های اسکی مثل گذشته ساده نیستند و در ساخت آنها از مواد مختلف همچون آلومینیوم، تیتانیوم، کولار یا کربن استفاده می‌شود که این مواد باعث استحکام بیشتر چوب اسکی می‌شوند. ابعاد و ویژگی‌های چوب اسکی در رشته‌های مختلف این ورزش ممکن است متفاوت باشد مثلا در بعضی رشته‌ها، چوب‌ها نوک تیز تر و سبک ترند ولی در بعضی دیگر، چوب‌ها باید سنگین و پهن باشند.

. فیکس

فیکس، شما را روی چوب اسکی نگه می‌دارد. این وسیله با پیچ، به چوب اسکی متصل می‌شود و بدون آن اسکی کردن و ماندن روی چوب ممکن نیست. فیکس ها در هر نوع اسکی متفاوت هستند و معمولا دارای قابلیت تنظیم در قسمت پاشنه و پنجه برای کاربران هستند پس در راه رفتن یا صعود، تا حد امکان راحت هستند به علاوه در مواقع برخورد و سوانح، جدا می‌شوند تا جلوی آسیب دیدگی به پا را بگیرند.

. کفش اسکی

کفش اسکی نیز در این ورزش بسیار مهم است و بسته به نوع اسکی خصوصیات متفاوتی دارد ولی به طور کلی معمولا کفش اسکی مناسب از یک لایه خارجی محکم و لایه‌های داخلی گرم و نرم ساخته شده است و پای ورزشکار در آن کاملا راحت است. به علاوه دارای انعطاف کافی، وزن مناسب و ضد هر گونه نفوذ آب و سرما است و گاها بسته به نوع فعالیت،  ضربه گیر نیز دارد. کفش اسکی معمولا چندین نوع چفت دارد که می‌توان با آن درجه نرمی و سفتی را تنظیم کرد . علاوه بر همه اینها باید با فیکس، مطابقت داشته باشد و با آن متناسب باشد.

جوراب و کفش اسکی
یکی از اجزای پوشاک اسکی، جوراب‌های مخصوص اسکی هستند که نباید اهمیت آنها را نادیده گرفت

. کلاه ایمنی و عینک اسکی

برای محافظت سر در برابر سرما و ضربه، حتما باید از کلاه ایمنی مناسب استفاده کرد و به علاوه، عینک نیز بسیار ضروریست چون به غیر از محافظت از چشم ها در برابر باد و  سرما در برابر اشعه های مضر نور که از سطح برف بازتاب داده می‌شوند نیز باید محافظت کامل ایجاد کند چون شدت نور در پیست ها و محیط های برفی به حدی زیاد است که حتی در اثر برخورد با پوست، باعث آفتاب سوختگی می‌شود. در انتخاب عینک باید بسیار دقت کنید که لنز های مناسب و فیلتر کننده نور داشته باشد و این لنز ها قابل تعویض باشند به علاوه تهویه هوای مناسب داشته باشند که عرق نکنند و جلوی دید را نگیرند.

. باتوم

باتوم نیز وسیله ای به اندازه عصا یا کوچکتر از آن ولی سبک تر است و مورد استفاده برای حفظ تعادل در اسکی است.

۲ ) پوشاک اسکی

پوشاک اسکی به اندازه تجهیزات اسکی و حتی مهمتر از آن است و این دو به نوعی لازم و ملزوم همدیگر هستند که بدون هر یک از آنها اسکی کردن ممکن نخواهد بود.

. دستکش و جوراب اسکی

در مورد جوراب و دستکش نیز مهمترین موضوع، گرم بودن و راحت بودن هستند که جریان آزادانه خون در آنها ممکن باشد و به علاوه از جنسی باشند که  بدن در آنها زیاد عرق نکند و درعین حال گرم هم باشد و جلوی از دست دهی گرمای بدن را بگیرند.  جوراب ها باید ضخامت مناسبی داشته باشند تا از آسیب دیدن پا در اثر اصطکاک در کفش جلوگیری کنند و طول و بلندی مناسبی نیز داشته باشند.

در مورد دستکش نیز باید گفت که  اکثر خصوصیاتی که در مورد جوراب گفتیم در مورد دستکش هم صدق می‌کند به غیر از اینکه دستکش ها باید سطح بیرونی محکم و ضد آبی داشته باشند به علاوه باید قابلیت تنظیم و محکم سازی با بند را  داشته باشند تا اگر  شل یا سفت شدند، آنها را بتوان تنظیم کرد.

دستکش اسکی
دستکش های اسکی در کیفیت اسکی تاثیر بسزایی دارند

 

. لباس اسکی (کاپشن و شلوار اسکی)

شلوار و کاپشن اسکی مهمترین بخش از لوازم مورد نیاز اسکی هستند و بیشتر هزینه مربوط  به خرید لوازم اسکی، به این دو مربوط می‌شود. پس باید در خرید لباس اسکی دقت زیادی داشته باشید .

مشاهده و خرید محصولات اسکی

ویژگی‌های لباس اسکی مناسب

۱ ) رنگ و دیزاین لباس اسکی

امروزه، لباس اسکی در انواع مارک‌ها، رنگ و شکل‌های متنوع در اختیار مشتریان قرار دارد و به هر فروشگاه لباس اسکی که سر بزنید از تنوع این لباس‌ها متعجب خواهید شد البته باید بدانید که بخش زیادی از تنوع طراحی لباس اسکی به دلیل انطباق آن با استفاده مورد نظر کاربران است یعنی باید ابتدا بدانید شما چه نوع اسکی بازی هستید تا بدانید که شلوار اسکی و یا کاپشن اسکی شما  باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد. علاوه بر طراحی، بسیاری از ورزشکاران عقیده دارند که  رنگ لباس اسکی باید در محیط برفی، واضح و قابل دیدن باشد تا توسط ورزشکاران دیگر به راحتی دیده شوید و با شما برخورد نکنند.

پس ابتدا در این زمینه آگاهی کافی داشته باشید ولی اگر اطلاعات زیادی در این مورد ندارید در فروشگاه تودید شما را راهنمایی کرده و لباس اسکی متناسب با نیاز شما را پیشنهاد خواهیم داد .

۲) دوام و وزن

بهتر است لباس اسکی شما به ازای هزینه ای که برایش می‌پردازید از استحکام مناسبی برخوردار باشد و یک برند بادوام و مقاوم در برابر آسیب دیدگی انتخاب کنید البته استحکام و دوام بیشتر معمولا با وزن لباس ارتباط مستقیم دارد یعنی هرچه محکم تر باشد شاید وزن بیشتری داشته باشد و شما خود باید لباس اسکی مناسبی را انتخاب کنید که  بین این دو خصوصیت وزن مناسب و استحکام کافی، نوعی تعادل برقرار باشد تا  نه زیاد سنگین باشد نه خیلی نازک و آسیب پذیر.

۳) گرمی و تهویه مناسب

هم  شلوار و هم کاپشن اسکی، باید کاملا گرم باشند و علاوه بر اینکه گرمای بدن را حفظ کنند از نفوذ هوای سرد بیرون جلوگیری کنند ولی این بدان معنی نیست که کلا هوا در درون این لباس ها جریان نکند چون در این صورت، خود بدن عرق می‌کند و مشکلات زیادی را برای ورزشکار ایجاد خواهد کرد پس شرکت‌های مختلف ساخت لباس اسکی، به وجود تهویه مناسب  در لباس ها توجه ویژه دارند به همین دلیل معمولا لباس های اسکی چند لایه بوده و لایه های زیرین، رطوبت و عرق بدن را جذب می‌کنند و بدن را خشک نگه می‌دارند و همچنین نوعی ساخته شده اند که تهویه مناسب داشته باشند و بدن فرد در آنها زیاد عرق نمی‌کند.

به علاوه ، لباس‌های جدید اسکی اکثرا یک دریچه هوای سرد دارند که خود ورزشکار می‌تواند در شرایط مورد نیاز هوای سرد را برای چند دقیقه وارد لباس کرده و بدن خود را خنک کند. از جمله ویژگی‌های دیگر که در برخی از لباس‌های اسکی جدید وجود دارند تکنولوژی گرم کننده با باتری است که می‌تواند در دماهای بسیار پایین نیز به کمک ورزشکاران بیاید.

ویژگی های لباس اسکی
پالتوی اسکی باید گرم و دارای تهویه مناسب باشد

۴) ضد آب بودن

لایه بالایی همه لباس‌های اسکی باید ضد آب باشد و به هیچ عنوان آب وارد لباس نشود چون خیس شدن لباس در دمای پایینِ محیط های برفی و پیست‌ها می‌تواند برای سلامتی ورزشکار، به شدت خطرناک باشد. امروزه هر برند لباس اسکی از تکنولوژی‌های خاصی برای ضد آب کردن لباس‌ها استفاده می‌کند. ضد آب بودن خصوصا برای اسکی بازاران تازه کار بسیار مهمتر است و توصیه می‌شود تا ورزشکار کاملا حرفه ای نشده باشد بیشترین توجه را به مسئله ضد آب بودن لباس خود داشته باشد.

۵ ) محافظت از مفاصل

در انواعی از برند های لباس اسکی و خصوصا در شلوارهای اسکی از بالشتک های محافظ استفاده شده است که در صورت حوادث و ضربات، جلوی آسیب دیدگی به مفاصل را می‌گیرند مثلا مفصل زانو جزو نقاطی از بدن است که در ورزش‌هایی مثل اسکی در معرض خطر بیشتری برای آسیب دیدگی است پس با خرید یک شلوار اسکی مناسب می‌توانید احتمال این آسیب ها را تا حد زیادی کاهش دهید و البته باید خود نیز بیشتر دقت کنید و مهارت های لازم را کسب کنید و یا تا حرفه ای شدن کامل، از رفتن به قسمت‌های خطرناک و پرشیب تر پیست پرهیز کنید و معمولا قسمت های مختلف پیست ها بسته به میزان شیب، برای افراد رنگ‌بندی شده اند و فرد می‌تواند میزان خطر را در هر قسمت از پیست به آسانی تشخیص دهد.

شلوار اسکی
شلوار اسکی باید کاملا استاندارد، راحت، گرم و محکم باشد

سخن پایانی

در نهایت برای لذت بردن از ورزش مهیج اسکی، باید در انتخاب تک تک بخش های تجهیزات و لباس اسکی دقت کافی داشته باشید چون وجود نقص در هر کدام از اجزای نام برده می‌تواند تا حد زیادی کار را برای ورزشکار سخت کند و جذابیت ورزش مهیج اسکی را از بین ببرد پس باید بهترین و مناسب ترین لباس اسکی را خریداری و انتخاب کنید. البته منظور از بهترین لباس اسکی الزاما گران‌ترین برند لباس نیست و اگر از یک فروشنده حرفه ای لوازم و لباس اسکی راهنمایی بگیرید به احتمال زیاد به بهترین انتخاب در این زمینه دست پیدا می‌کنید که هم از لحاظ کیفیت و ویژگی‌ها و هم از نظر قیمتِ مناسب، برای شما رضایت بخش باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.